Aktuality

Projekt Erasmus+ na ZŠ Kravaře úspěšně pokračuje

Mezinárodní projekt EUROPE – OUR HOME (2019-2022), partnerství pěti evropských základních škol, pokračuje dál. Kromě běžné spolupráce mezi školami jsme měli možnost vyjet na první zahraniční návštěvu do partnerské školy v polském Gdaňsku, kde jsme se setkali se svými evropskými kolegy a spolužáky.

Během týdne od 20. do 24. září 2021 jsme poznávali ZŠ č. 43 ve městě Gdańsk. Děti pracovaly v mezinárodních týmech na různých vzdělávacích aktivitách ve škole, takže jsme mohli srovnat zázemí a chod školy s naší školou v Kravařích. Asi nejvíce se nám líbil plavecký bazén, který mají přímo ve škole.

První den jsme navštívili poloostrov Hel a tamější záchrannou stanici s tuleni. Prohlídli jsme si „tulení muzeum“ a poslechli prezentaci o životním prostředí v okolí Baltského moře. Nebáli jsme se jeho teplotu vyzkoušet ani na vlastní nohy, i když jsme ten den byli v moři jedinými turisty…

V průběhu sportovního dne ve vesnici Przywidz v kašubské oblasti jsme si všichni zasoutěžili v lukostřelbě a minigolfu. Také jsme si vyzkoušeli chůzi na kašubských botách a chůdách. Na závěr jsme se nasmáli u bublinkového fotbalu (zorbingu).

Naskytla se nám příležitost poznat krásy Pomoří a navštívit trojměstí Gdańsk – Gdyně – Sopoty. Nasávali jsme přímořskou atmosféru babího léta, prošli jsme se po nejdelším molu v Evropě a absolvovali jsme prohlídku majestátního hradu Malbork – největšího gotického hradu na světě. Nechyběla ani ochutnávka polských specialit – ryb a pirohů.

Celé mezinárodní setkání, při kterém jsme si všichni zase procvičili angličtinu, se vydařilo a pevně věříme, že po dalších společných aktivitách žáků mezi školami se nám podaří vyjet už počátkem následujícího kalendářního roku do Španělska.

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

PŘÍRODOVĚDNÝ KLOKAN 2021

Na naší škole zatím v tomto školním roce probíhají k radosti žáků všechny soutěže. 13. 10. 2021 se uskutečnil Přírodovědný klokan, kterého se zúčastnili žáci 8. a 9. ročníků. Jedná se o obdobu oblíbené soutěže Matematický klokan.

Soutěžícím je zadám test, který obsahuje 24 úloh-za 3, 4 a 5 bodů, přičemž vybírají jednu správnou odpověď z pěti nabízených možností. Na řešení mají 40 minut čistého času. A jak se žákům dařilo?

Nejúspěšnějšími řešiteli byli: David Peterek 9.B, Jakub Bulička 8.A a Viktorie Königová 9.B. Gratulujeme!

Mgr. I. Theuerová

Pomáháme nemocným dětem

Naše škola se zapojila do projektu "72 hodin". Jedná se o tři dny plné dobrovolnických aktivit, které se v ČR konají již po deváté.

Kdykoliv během těchto 72 hodin (14.–17. října 2021) a zároveň jakkoliv dlouho se dobrovolníci po celém Česku pustí do aktivit, které pomohou druhým, přírodě, či jejich okolí. Výsledkem těchto projektů bude mnoho úsměvů, radosti, dobrých pocitů z vykonané práce a mnoho dalších pozitivních účinků.

My jsme se domluvili s dětským oddělením Slezské nemocnice v Opavě a uspořádali sbírku plyšáků, knih, společenských her a hraček, které jsme věnovali malým pacientům. Celkem jsme odvezli 20 pytlů. Tato "zásoba" postačí na necelý rok.

Děkujeme všem dětem a jejich rodičům, kteří se do této sbírky zapojili.

Carousel imageCarousel imageCarousel image

ČESKÝ DEN PROTI RAKOVINĚ 2021

Vážené paní učitelky, páni učitelé, žáci a rodiče,

ve dnech 29.9. – 3.10. 2021 proběhla na naší škole celonárodní sbírka Český den proti rakovině. Jménem Ligy proti rakovině bych vám chtěla poděkovat za pomoc a příspěvky do této sbírky. V letošním roce se na naší škole prodalo 332 kytiček a vybrala se částka 10 208 Kč. Tyto peníze budou použity na výzkum nových léků, nákup novějších přístrojů a prevenci nádorových onemocnění.

Děkuji vedení školy, učitelům a hlavně Vám žákům, že jste se zapojili a pomohli dobré věci.

Mgr. Irena Theuerová

Soutěž Mladý zahrádkář a Floristika

Po dvou letech se 15. 9. 2021 opět uskutečnila v Opavě na Masarykově střední zemědělské škole soutěž Mladý zahrádkář a Floristika. Do kategorie Mladý zahrádkář mladší žáci se přihlásili žáci I. stupně - Pavel Klásek (IV.B), Izabela Gilíková (V.A) a Adéla Muzičková (V.B). Do soutěže Floristika se zaregistrovaly dvě žákyně – Hana Westová (VII.A) a Anna Heidrová (VII.B).

Všichni se těšili (ale byli i trošku nervózní), jak ve své první soutěži dopadnou. Po příjezdu na místo konání soutěže zjistili, že budou muset bojovat v tvrdé konkurenci osmi škol z opavského okresu. Nakonec jsme ale neodešli s prázdnou. Pavel Klásek vyhrál 1. místo ve své kategorii a postupuje do celostátního kola v Praze. Zda se soutěž uskuteční, závisí na covidové situaci. On a ani ostatní to neměli vůbec lehké. Kromě 40 otázek v testu museli soutěžící poznat stromy, keře, byliny a plevele, kde byly takové „špeky“ jako např. kiwi, cibule lilie, hlíza mečíku, římský salát, okrasná jablíčka, aronie, ocún aj. Děvčata ve Floristice museli vytvořit misku ze zeleně, z karafiátů nebo chryzantém.

Děkuji Zahrádkářskému svazu za vzornou organizaci soutěže, zajištění občerstvení a upomínkových předmětů a především soutěžícím za vzornou reprezentaci školy. Doufám, že nás budou reprezentovat i v příštích letech.

Mgr. K. Kristiánová

Carousel imageCarousel imageCarousel image

Nová učebna informatiky dokončena

Na konci září byla dokončena nová učebna informatiky pro žáky naší školy. Dotační projekt probíhal celý uplynulý školní rok, ale opravdové práce na učebně začaly teprve v průběhu letních prázdnin. Učebna je vybavena moderním designovým nábytkem, šestadvaceti stolními počítači a novou audiovizuální technikou. Souběžně byl dokončen projekt budování nového informačního systém školy ÁMOS Vision. Portál ÁMOS umožňuje snadno a rychle předávat všechny důležité informace od vedení školy žákům, učitelům i návštěvníkům školy. Přináší rovněž desítky dalších funkcí a možností jako jsou vědomostní kvízy, jízdní řády, informace školní prevence či řadu inspirací a zajímavostí pro volný čas. Věříme, že jak nová učebna informatiky, tak toto infocentrum moderní školy bude žákům i pedagogům dobře sloužit.

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Slavnostní zahájení nového školního roku 2021/2022

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Letní stavební činnosti na škole

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image
Leták - CVČ Kravaře - kroužky OKAP.pdf

Rekonstrukce sociálních zařízení

Carousel imageCarousel imageCarousel image

Kamera jede dále... videa deváťáků v rámci ukončení školního roku.

Kamera, úsměv, klapka…3…2…1…Točíme!

Určitě si říkáte, co se to v té škole děje? Proč stejné oblečení? Proč tancujeme? Jerusalema???

Jerusalema, světová taneční výzva, do které se zapojili také všichni žáci v průběhu distančního vzdělávání v hodinách tělesné výchovy.

A dnes probíhalo natáčení medailonku o naší Základní škole Kravaře. Studenti Slezské univerzity v Opavě s žáky strávili celý den a dokumentovali běžné činnosti a aktivity. Natáčení se zúčastnili žáci 1. i 2. stupně, školní družina, jídelna a kamera také nakoukla do vyučovacích hodin.

Největším zážitkem byl společný tanec na školním hřišti, v jehož rytmech se nakonec vlnila takřka celá škola a který bude prostupovat celým videm. Den jsme si užili a těšíme se na výsledný klip, který vznikne pod taktovkou pana režiséra Jana Mudry.

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Video ze zákulisí natáčení

VID20210611090332.mp4
Leták pro rodiče_Rozvoj sluchového vnímání_26.5.2021.pdf
Leták_27.5..pdf
ADHD v kostce.pdf
POnožkový den.docx - článek
Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Rekonstruujeme a modernizujeme

V čase prázdných škol a online hodin, jsme využili prostor, který nám tato podivná doba nabízí a postupně nejen rekonstruujeme sociální zázemí školy, ale také modernizujeme jednotlivé třídy a učebny. Opravou prošla odborná učebna anglického jazyka, celkem pět tříd je nově vybaveno multimediální technikou a dalších osm tříd získává postupně zcela nové a kvalitnější ozvučení. Stavební úpravy se dotkly také podsklepených částí školy a školní jídelny. Už teď se těšíme na to, že naše žáky přivítáme v modernější a útulnější škole.

Aktuální informace MŠMT ČR k přijímacímu řízení ve školním roce 2020/2021

Vážení rodiče,


ministr školství ČR pan Robert Plaga vydal v minulých dnech opatření obecné povahy, kterým se upravuje přijímací řízení do oborů vzdělání s maturitní zkouškou, ve kterých se podle školského zákona koná jednotná přijímací zkouška z českého jazyka a literatury a z matematiky.


Nejpodstatnější změnou je, že jednotná přijímací zkouška z českého jazyka a literatury a z matematiky nebude v případě čtyřletých oborů vzdělání povinnou součástí přijímacího řízení.

Pokud ředitel školy rozhodne, že se jednotná přijímací zkouška nekoná, musí se konat školní přijímací zkouška. Ředitel školy dále může rozhodnout o jiném podílu jednotné přijímací zkoušky na celkovém hodnocení přijímacího řízení, než jak stanovuje pro standardní přijímací řízení školský zákon (tj. 60%, respektive 40% v případě oboru vzdělání Gymnázium se sportovní přípravou).


Mgr. Petr Theuer

Zápis dětí do prvních tříd pro školní rok 2021/2022

DALŠÍ DŮLEŽITÉ INFORMACE K ZÁPISU:


Rodiče přinesou svůj občanský průkaz a rodný list dítěte. Žádost o přijetí dítěte k základnímu vzdělávání vyplní elektronicky na stránkách školy.

Elektronická přihláška bude k dispozici nejdříve měsíc před samotným zápisem. Podrobnější informace obdržíte na besedě rodičů předškoláků a paní učitelek prvních tříd.

Děti, které se nebudou moci dostavit v řádném termínu, budou zapsány dne 22. 4. 2021 od 13 do 14 hodin nebo po dohodě jiném termínu, nejpozději do 30. 4. 2021.

Provoz školy od 1. března 2021


Z nařízení vlády ČR („Usnesení vlády ČR“ ze dne 26. února 2021 č. 200) přechází výuka prvního a druhého ročníku od pondělí 1. března na distanční formu. Bližší informace předají rodičům třídní učitelky.


Z důvodu nařízení KHS je rovněž uzavřena činnost školní jídelny.


Eichendorffa nezastaví ani covid!

Covid a opatření s ním spojené znemožnily klasický průběh soutěže v německém přednesu tvorby Josepha von Einchendorffa, a tak 8. 12. proběhl na naší základní škole 1. ročník soutěže, tentokrát ve čtení a přednesu jeho děl. Během krátké doby přípravy (pouze týden) se do soutěže přihlásily tři odvážné žákyně 8. ročníku. A jak to dopadlo? Dívky se nelehkého úkolu zhostily s grácií, předvedly krásnou německou výslovnost a jejich hodnocení rámci umístění bylo pro porotu nelehké. Bronzová se stala Agáta Šalmanová (8. B), stříbro získala Anežka Kocianová (8. A) a zlatá přednesem a výkonem byla Amálie Hlaváčová (8. A). Žákyním gratulujeme a přejeme hodně dalších úspěchů. V dalším roce doufáme, že účast bude hojnější!

Kupředu bez bázně a hany

Kovid – nekovid – kupředu. A když to nejde přímou účastí – tak „na dálku“ pomocí internetového spojení. Tak vidíme to, že se naši deváťáci přihlásili do 12.ročníku přírodovědné soutěže, kterou organizovalo Mendelovo gymnázium Opava. A když bez bázně a hany – tak hned čtyři družstva :-) . Soutěž, která byla věnována přírodovědným oborům – chemii, přírodopisu a fyzice – otestovala nejen vědomosti dívek a chlapců a širší rozhled v těchto přírodovědných oborech, ale také schopnost komunikace a spolupráce v rámci týmů. To se ukázalo již na počátku, kdy v krátkém čase natočila všechna čtyři družstva „ povinné“ video na téma Chemie v kuchyni. V „internetové části“ soutěže pak v třech testovacích kolech řešila testy z chemie, přírodopisu a fyziky. Perné a náročné.

A výsledky? Naši deváťáci se určitě neztratili v peletonu patnácti účastnících se týmů a umístili se na 5.,9., 10., a 13. místě. O vyrovnanosti soutěže hovoří to, že rozdíl mezi pátým a třináctým družstvem činil pouze pět bodů.

A kdo nás reprezentoval? Myslíme si, že z videí, která jsou připojena, je poznáte.

Ale pro jistotu:

Kravaře I. : Kerlinová Julia, Pawliková Linda, Remešová Lucie

Kravaře II.: Boček Jonáš, Brzeska David, Uwira Daniel

Kravaře III. Davidová Eliška, Hoňková Nikol, Lehnertová Adéla

Kravaře IV.: Harazim Jakub, Rybka Jakub, Vilášek Matěj

Všem deváťákům, kteří se účastnili soutěže, blahopřejeme k pěknému výkonu. A když „zabojují“ tak, jak v této soutěži při přípravě na střední školu - nemusíme mít o ně žádné obavy.

Luboš Kozák a Irena Theuerová